.

Zwiedzając Polskę

Zamiarem prezentacji zatytułowanej "Zwiedzając Polskę - musisz zobaczyć" było zaciekawienie naszych partnerów oraz zachęcenie ich do odwiedzenia niektórych zakątków w naszym kraju. Wybór miejsc, które należałoby lepiej poznać został dokonany przez jednego ucznia, autora prezentacji. Był nim Jakub Gębalski z klasy III C. Zaproponował on miejsca, które niekoniecznie znajdują się na liście najczęściej odwiedzanych przez turystów. Najistotniejsze było zwrócenie uwagi na różnorodność Polski. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji w języku angielskim i francuskim.

Euroclipy

Euroclipy są krótkimi filmami o wspólnej tematyce dla wszystkich stron partnerskiego projektu. Zgodnie z wcześniej ustalonymi wytycznymi, każdy kraj realizował trzy euroclipy z napisami w języku francuskim i angielskim.  Euroclip 1 składający się dwóch osobnych wywiadów miał na celu porównanie sytuacji początkującego i doświadczonego kucharza w krajach europejskich.Euroclip 2 ilustrował zawód aktora, który wpisuje w charakterystykę zajęć proponowanych uczniom naszej szkoły. Zawiera on fragmenty spektakli oraz rozmów z aktorami i choreografem Teatru Nowego w Łodzi. Euroclip 3 prezentował jedną z działalności Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej tj. wspieranie młodzieży w wejściu na rynek pracy. W dużym stopniu opierał się on na rozmowie z pedagogiem pracującym w Poradni. Scenka została napisana wspólnie z ekipą rumuńską. W trakcie wizyty w Turcji uczniowie z Rumunii odegrali ją w języku angielskim, natomiast polscy uczniowie w języku francuskim. Bohaterami byli dyrektor ds. zasobów ludzkich i młoda kobieta szukająca pracy. Akcja rozgrywała się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, w firmie produkującej meble. Celem jej było pokazanie braku zaufanie, nieznajomości firmy oraz niewłaściwego stroju kandydatki. Wszystkie Euroclipy  są do obejrzenia na youtubie. Zapraszamy.

Wyjazd do Włoch

W dniach 03-10 maja 2014 roku wraz z p. prof. Małgorzatą Magdziarz i p. prof. Izabellą Postół odwiedziłyśmy piękny kraj – Włochy. Jadąc tam, byłyśmy wszystkie w lekkiej niepewności, czy się zaaklimatyzujemy na ten jeden tydzień, czy dogadamy się z naszymi rodzinami. Znaków zapytania było bardzo wiele, ale zniknęły one w momencie, gdy wysiadłyśmy z samolotu i poczułyśmy klimat Włoch. Pierwszy dzień spędziłyśmy w Neapolu, w jednym z piękniejszych miast, niestety także jednym z najbardziej zanieczyszczonych we Włoszech Frown. Nie przeszkadzało nam to jednak. Byłyśmy zauroczone widokami jakie nas otaczały ale także przystojnymi Włochami, którzy bardo pozytywnie reagowali na nasze przybycie. Pod koniec pierwszego dnia wraz z innymi uczniami, którzy przybyli na wymianę, udaliśmy się do prawdziwej neapolitańskiej pizzerii. Jak wiadomo Włochy słyną z najlepszej pizzy i oczywiście jest to sama prawda.

Czytaj więcej...

Wyjazd do Turcji

W jeszcze chłodną sobotę marcową roku 2014 wraz z Julkiem, Staśkiem oraz dwiema nauczycielkami wyruszyliśmy polskimi kolejami do Warszawy, skąd lecieliśmy tureckimi liniami do Stambułu. Zwiedziliśmy stronę europejską stolicy Turcji, a następnego dnia wieczorem, w towarzystwie innych uczestników projektu, ruszyliśmy w długą podróż do Karabuku, miasta, w którym znajdowała się szkoła, z którą byliśmy powiązani projektem. Mieliśmy okazję obejrzeć typową szkołę turecką, sale lekcyjne oraz pomieszczenia, w którym odbywały się zajęcia praktyczne. Nauczyciele jak i uczniowie z dumą opowiadali nam o tym, w czym specjalizuje się szkoła oraz poszczególne osoby.  Zwiedzaliśmy, poznawaliśmy się i wspólnie spędzaliśmy czas z wszystkimi uczestnikami projektu. Porozumiewaliśmy się głównie w języku angielskim, chociaż czasami potrzebne nam były ręce. Niezapomniane wrażenie pozostanie nam po występie na scenie w zaprzyjaźnionym liceum w Karakbuku, kiedy wraz ze Staśkiem przebranym za kobietę odgrywaliśmy scenkę w języku francuskim. Naszym zadaniem było zaprezentowanie niewłaściwego zachowania i braku przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej kandydatki szukającej pracy. Miło, ale jednocześnie szybko mijał nam czas. Pomimo tego, iż spędziliśmy w Turcji tylko tydzień zżyliśmy się bardzo z goszczącymi nas rodzinami oraz kolegami z innych krajów partnerskich. Z tego też powodu, wracając do domu, większość z nas miała zapłakane oczy. Na pożegnanie Stasiek otrzymał w prezencie od rodziny, u której mieszkał przepiękny, zabytkowy domek z Safranbolu, miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W drodze powrotnej nie rozstawał się z nim ani na chwilę. W pamięci utkwiły nam również zakupy na Wielkim Bazarze w Stambule, kiedy udało mi się kupić za jedną trzecią ceny komplet szklaneczek do herbaty tureckiej oraz czyszczenie butów na jednej z ulic. Fotorelacja.

Aleksander Madej kl. I C

Wyjazd do Francji

Francja… Jadąc tam 8 grudnia 2013, nie sądziłyśmy, że tamtejsza kultura jest tak odmienna od tej, w której się wychowałyśmy. W końcu to przecież ten sam kontynent - Europa. Zaledwie 2 godziny drogi samolotem z Polski. Myślałyśmy, że jedyne, co przez ten tydzień się zmieni, to brak rodzinnego domu, naszych bliskich… i oczywiście brak typowych szkolnych zajęć. Zaskoczyło nas jednak tak wiele rzeczy, że mogłybyśmy spokojnie założyć osobną stronę internetową o naszej podróży. Zacznijmy od tego, że uwielbiamy linie lotnicze Air France, które zabiły nasz wilczy poranny głód, dając nam ciasteczka jabłkowe. Merci beaucoup!

Czytaj więcej...

Wyjazd do Rumunii

W dniach 13-18 października 2013 wraz z p. prof. Małgorzatą Magdziarz i p. prof. Izabelą Kaźmierską –Kaźmierczak otrzymałyśmy niepowtarzalną szansę, żeby odwiedzić przepiękny bałkański kraj - Rumunię. Miałyśmy okazję poznać życie mieszkańców małego miasteczka Buzau położonego ok. 70 km od stolicy kraju - Bukaresztu. Po niesamowitej podróży samolotem autokar zabrał nas do imponującej restauracji, gdzie na dobre rozpoczęła się nasza przygoda z Comeniusem. Poznałyśmy mnóstwo niesamowitych ludzi z całej Europy - od Portugali przez Hiszpanię, Francję, Włochy, Litwę, Rumunię aż po Turcję.

Czytaj więcej...

Wyjazd do Hiszpanii

W dniach 18-25 stycznia 2013 roku nasza trójka (Klaudia Kałucka kl. IID, Marina Ziober kl. III D i Adam Trębacz kl. IIID) wraz z p. prof. Małgorzatą Magdziarz i p. prof. Beatą Kaczmarek , wyruszyliśmy na podbój Hiszpanii! Dostaliśmy niesamowitą szansę zwiedzenia Galicji, przepięknego regionu położonego nad samym Oceanem Atlantyckim.  A wszystko dzięki  projektowi „Comenius”, w którym brały udział również inne kraje Europy m.in. : młodzież z Francji, Portugali, Włoch, Turcji, Rumuni, Litwy i oczywiście z Hiszpanii. Pech „odwiedził” nas już pierwszego dnia w postaci braku naszych walizek na lotnisku. Trwało to aż pięć dni. Pomimo zgubionych bagaży uwierzcie, że bawiliśmy się znakomicie. W końcu nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło. Mieliśmy chociaż okazję odwiedzać często centra handlowe. Wracając do naszego programu wizyty w Hiszpanii, wszyscy zaczynaliśmy dzień od spotkania w szkole w miejscowości Fene. Fene jest to malutka miejscowość licząca jedynie kilkanaście tysięcy mieszkańców. My sami mieszkaliśmy u uczniów owej szkoły i ich rodzin. Dzięki takiemu doświadczeniu poznaliśmy codzienne życie hiszpańskich rodzin, ich zwyczaje a przede wszystkim mieliśmy okazję spróbować ich lokalnego jedzenia. Nasz codzienny program był zaplanowany co do minutki.  Zwiedzaliśmy m. in. miasto Ferrol nad zatoką w prowincji A Coruna, Muzeum Exponav w tym miasteczku oraz to co chyba na każdym zrobiło największe wrażenie a mianowicie Santiago de Compostela. Przepiękna barokowa katedra, którą mieliśmy okazję zobaczyć  spacerując  po jej dachach i podziwiać z dołu, z okalających ją placów.Bardzo często mieliśmy organizowane zajęcia integracyjne oraz warsztaty na których uczyliśmy się tańca galicyjskiego, ceramiki, fotografii, miksowania DJ, dziennikarstwa czy też redagowania artykułów na temat doświadczeń uczniów. Dzięki tym zajęciom bardzo zżyliśmy się z innymi uczestnikami projektu. Nawzajem poznawaliśmy swoje zainteresowania, kulturę i języki naszych krajów.  Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Nadszedł czas wyjazdu, rozstania z naszą  „ europejską rodzinką”. Nie będziemy kłamać, że obyło się beż łez, bo tak nie było. Kto by pomyślał, że tydzień czasu tak mocna zżyje nas ze sobą. I właśnie dlatego wykombinowaliśmy kolejne spotkanie 2-3 dniowe w kwietniu w Polsce! Trzymajcie kciuki, żeby się udało je zrealizować! Besos y abrazos. Fotorelacja.

Wyjazd na Litwę

W dniach 27.04 - 4.05 razem z p. prof. Izabellą Postół i z p. prof. Zofią Minkiewicz miałyśmy okazję odwiedzić kraj naszych sąsiadów – Litwę.  Pierwszy dzień w Wilnie był zimny i bardzo deszczowy.  Nie miało to większego znaczenia, gdyż rozgrzewały już nas emocje związane ze spotkaniem z ekipami z Francji i Rumunii. W bardzo dobrych humorach udaliśmy się do miasteczka Ukmerge położonego na północny zachód, w odległości około 70 km od stolicy. Tam poznaliśmy nowych kolegów i koleżanki, u których mieszkaliśmy podczas naszego pobytu. Drugiego dnia zostaliśmy zaproszeni do szkoły w Ukmerge, w której nasi znajomi uczą się na co dzień. Przywitali nas tradycyjnie -pachnącym, świeżym chlebem i solą oraz zaprezentowali ludowy taniec i śpiew. Później pogoda zdecydowanie bardziej nam dopisywała. We wtorek zwiedziliśmy zamek w Trokach, położony na jeziorze Galwe, będący w znacznym stopniu rekonstrukcją z 2 poł. XX wieku. Spróbowaliśmy lokalnej kuchni i choć gusta nasze i naszych litewskich kolegów nieco się różnią, każdy w końcu  znalazł coś, co mu zasmakowało. Zwiedziliśmy również Wilno, malowniczą stolicę Litwy, i ta wycieczka najbardziej przypadła nam do gustu. Stare miasto jest naprawdę piękne i pełne życia. Codziennie wieczorem mieliśmy czas wolny, co bardzo nas cieszyło; mogłyśmy spotykać się z rówieśnikami i zawarłyśmy wiele przyjaźni, które, mamy nadzieję, przetrwają jeszcze bardzo długo. Ostatniego dnia pobytu w Ukmerge zostaliśmy ponownie zaproszeni do szkoły na konkurs. Wspólnie z ekipą z Hiszpanii tworzyliśmy mocną drużynę i rywalizowaliśmy z młodzieżą z litewskich szkół. Konkursy były bardzo pomysłowe i zabawne. Wprawdzie nie wygraliśmy, ale zostaliśmy poczęstowani wspaniałymi słodyczami, a najważniejsza okazała się, jak zawsze, dobra zabawa. Najsmutniejszą częścią było oczywiście pożegnanie. Mimo tak krótkiego pobytu bardzo się zżyliśmy i niełatwo było się rozstać. Mamy jednak ogromną nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy, bo w końcu świat robi się coraz mniejszy:) Fotorelacja.

Gabriela Świtała (IId) i Wiktoria Cieniewska (Id)

Logo projektu

Jednym z pierwszych z zaplanowanych działa w projekcie było stworzenie oficjalnego logo, które wykorzystywane było by przez wszystkie strony partnerskie w trakcie jego trwania. Miało ono nawiązywać do tytułu projektu „Des voies européennes pour la voie de la résussite”, tj.  Europejskimi szlakami na drogę sukcesu”. Propozycja, jaką zgłosiła nasza szkoła była pomysłem Justyny Paderewskiej, ówczesnej uczennicy klasy III f. Przedstawiała ona drogowskazy z nazwami miejscowości , w których znajdują się wszystkie szkoły partnerskie. Po głosowaniu, oficjalnym logo projektu, umieszczanym między innymi na wszystkich dokumentach oraz wypracowanych produktach, została propozycja zgłoszona przez szkołę na Litwie. Zawierało ono akronim OEUVRE, tj. praca lub dzieło.

Wielostronny Partnerski Projekt Szkół

Program „Uczenie się przez całe życie”

Program sektorowy LLP: Comenius

Typ akcji: Partnerskie Projekty

Akcja: Wielostronny Partnerski Projekt Szkół w programie Comenius

Język komunikacji (roboczy): j. francuski

Wykorzystywane języki wszystkich partnerów oraz j. angielski.

Tytuł projektu: DES VOIX EUROPÉENNES POUR LA VOIE DE LA RÉUSSITE

Uczestnicy projektu:

1. koordynator LYCÉE PROFESSIONNEL CHARLES TILLON, RENNES, FRANCJA

2. I.E.S. FENE, FENE (A CORUNA), HISZPANIA

3. UKMERGES JONO BASANAVICIAUS GIMNAZIJA, UKMERGE, LITWA

4. ISTITUTO DI ISTRUZIONE SUPERIORE "ENRICO MEDI"-IPSCT BASELICE, SAN  BARTOLOMEO IN GALDO, WŁOCHY

5. ETIC  ESCOLA TÉCNICA DE IMAGEM E COMUNICAÇO, LISBOA, PORTUGALIA

6. LYCEE TECHNOLOGIQUE ,,GRIGORE C. MOISIL ’’ BUZAU, BUZAU, RUMUNIA

7. KARABÜK TEKNIK VE ENDÜSTRI MESLEK LISESI, KARABÜK, TURCJA

8. VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JOACHIMA LELEWELA W ŁODZI, ŁÓDŹ, POLSKA