.

Festiwal filmowy w Fene

W dniach 23-30 maja 2016 r. w hiszpańskim Fene odbył się festiwal filmów krótkometrażowych pod hasłem „Europa widziana oczami młodych ludzi. Europa i dojrzewanie”. W konkursie wzięły udział 4 filmy nakręcone przez uczniów naszej szkoły. Nagrodą nauczycieli został uhonorowany film Arka Szmajdy z kl. II Bf "Colors of Europe", natomiast Granatową nagrodą przyznaną przez młodzież uczestniczącą w festiwalu uhonorowano film „For the bread” uczniów klasy II B, Filipa Kapusty, Matyldy Dziechcińskiej, Dobromiły Krajewskiej i Pauliny Banaszek. Wszystkie filmy biorące udział w konkursie można zobaczyć na oficjalnej stronie projektu Action. A oto wywiad z Arkiem Szmajdą :

Skąd pomysł na film?

Pomysł na film wziął się praktycznie znikąd tak, jak wszystkie moje pomysły. Chodziło o prostą, wręcz prymitywną, szybką do nagrania formę okraszoną specyficznym poczuciem humoru.

Czy film miał za zadanie ośmieszenie Europy?

Film nie miał za zadanie ośmieszyć Europę,  tylko pokazać realny stan polityczny i ustrojowy państw, który doprowadził do sytuacji przedstawionych w filmie.

Czy większość oglądających rozumie proces ironii i przerysowania, który ukazany jest w filmie?

Są ludzie, którzy jak najbardziej zrozumieją nad wyraz płynącą ironię i przerysowanie.  Są także i  tacy, którzy do tego potrzebują więcej czasu.

Czy Twój film jest poprawny politycznie?

Poprawność polityczna jest swojego rodzaju cenzurą w dzisiejszych czasach. Jeżeli jesteś poprawny politycznie oznacza to, że zgadzasz się z panującymi zasadami. Film zatem nie jest poprawny politycznie ponieważ nie jest zgodny z obowiązującymi zasadami tolerancji.

„Colors of Europe”, to tytuł Twojego filmu. W jakich kolorach widzisz dzisiejszą Europę?

Moim zdaniem Europa jest kolorowa. Jej kolory kształtuje mnóstwo czynników takich jak wielokulturowość, tolerancja, wielopoglądowość, demokracja. W Europie możemy być kim chcemy, mamy większe możliwości rozwijania się oraz kształcenia. Nie tylko jej polityczna strona jest kolorowa ale także wizualna. Mamy możliwość oglądania i zwiedzania najpiękniejszych zabytków, poznawania wielu kultur, ludzi i religii. Reasumując, Europę tworzą ludzie i każdy z nich jest odrębnym kolorem, dlatego też możemy swobodnie powiedzieć, że Europa jest kolorowa.